14 жовтня вся країна відзначає важливе свято – День захисника України. Наші земляки-роздільнянці з самого початку проведення АТО долучилися до боротьби за Вітчизну та її свободу. Дехто вже встиг повернутися з фронту і знову відправитися туди. Ситуація залишається складною, але віра у перемогу над ворогом додає бійцям наснаги. Про те, чим наразі живуть військові Роздільнянщини та Збройні сили України, розповів військовий комісар району, полковник О.І. Номеровський, який і сам побував у зоні бойових дій.
– Наскільки змінилося ставлення до військових та проходження військової служби у Збройних силах України серед осіб призовного віку за ці два з половиною непрості роки війни?
– Воно, безсумнівно, поліпшилося, що пов’язано із зростанням патріотичних настроїв серед громадян, правильним розумінням більшістю населення ситуації, що відбувається на сході. Авторитет захисників України постійно зростає. Сьогодні бути військовим – престижно, почесно і надзвичайно відповідально. Бо від них залежить спокій мирного населення та недопущення просування ворога далі. Крім того, держава належно оцінює готовність чоловіків та жінок служити Батьківщині: зарплата становить від 7000 грн, надаються пільги на газ, електроенергію, комунальні послуги та інші важливі со-ціальні гарантії.
Армія відроджується, тому і знаходяться люди, справжні патріоти, які готові стати до її лав та боронити країну. Зокрема, на Роздільнянщині буде відновлена робота військової частини у селі Петроєвдокіївка, де проходитимуть службу на контрактній основі. Це неабияк важливо, оскільки наш район є прикордонним і межує з невизнаним Придністров’ям.
– Державні гарантії забезпечуються повною мірою чи бувають проб-леми?
– Наразі вони виконуються, я б сказав, стовідсотково за умови, якщо людина займається цим питанням і просуває його. Наприклад, учасники АТО мають отримувати землю за законом. Для цього потрібно подати заяву до відповідного органу місцевого самоврядування, аби це питання розглянули на сесії та схвалили. В нашому районі сільські, селищна, міська ради з увагою ставляться до таких звернень, і земля надається. Як приклад, можна навести Старостинську, Яковлівську, Буцинівську, Кам’янську, Виноградарську, Марківську сільські, Роздільнянську міську ради.
Загалом, ніхто ні в чому не відмовляє учасникам АТО, все виконується за законом. Але є й не зовсім приємні моменти, коли родинам АТО не йдуть назустріч і не допомагають, зокрема, дровами на селі чи чимось іншим. Це дуже ображає захисників, які щодня ризикують життям, здоров’ям заради нас, наших дітей. Тим більше, що подібні питання вирішити під силу, було б бажання.
– Як на сьогодні йдуть справи із прийняттям на контрактну та строкову служби?
– У даному випадку ситуації дещо різняться між собою. Якщо говорити про зарахування на службу за контрактом – бажаючих вдосталь, і ми перевиконуємо план. Чоловіки, вбачаючи перспективи і виконання, як зазначалося вище, державних гарантій, мають бажання і, головне, сили захищати Україну. Наразі в зоні АТО перебувають жителі з усіх куточків нашого району – до ста осіб. Причому, серед них і ті, хто вже був на війні, повернувся із зони бойових дій і знову уклав контракт.
Окремо варто відзначити, що до лав ЗСУ приєднуються жінки, які не бояться віддати життя за Вітчизну. Є випадки, коли і чоловік, і дружина відправляються у зону проведення АТО в різні частини за контрактом.
Що ж до проходження обов’язкової строкової служби, то з цим справи дещо гірші. Батьки бояться за своїх синів, вважаючи, що їх направлять у зону бойових дій, хоча за законом це не дозволяється. Подібні страхи не є обµрунтованими. Однак, вони впливають на показники призову. Охочих могло б бути більше. При цьому варто нагадати, що зараз за ухилення від проходження строкової служби особи притягуються до кримінальної відповідальності. З цьогорічного весняного призову засудили двох громадян. Наразі – з
3 жовтня до 30 листопада – триває новий призов. Яким він буде – побачимо.
Та попри все, відрадно, що наш район – у п’ятірці кращих по області, бо є майбутні захисники України, які прагнуть служити в армії. Треба усвідомити, що без проходження строкової служби в подальшому військовозобов’язаним особам буде важко знайти нормальну, престижну роботу, оскільки роботодавці вимагатимуть військового квитка при працевлаштуванні. Тож, не потрібно піддаватися хибним настроям. Від цього значною мірою залежить успішне майбутнє.
– Чи всі поставлені завдання вдається виконувати, зважаючи на ситуацію в країні та суспільні настрої?
– Так, працівники рай-військкомату знають свою справу. Багато хто працює не перший рік. Однак, головне, що ми усвідомлюємо відповідальність, яка лягає на військових як на фронті, так і в тилу – в сфері забезпечення державної оборони. Наші співробітники за власним бажанням регулярно відправляються служити в зону проведення АТО. Наразі там перебувають О.П. Павлюк, О.М. Вчерашній, повернулися
А.В. Тегляєв, С.М. Горбенко, які належать до офіцер-ського складу.
Ми вболіваємо за кожного роздільнянця, який відправився на Донбас, аби зупинити війну, і сподіваємося, що всі повернуться додому живими та неушкодженими.
– Як налагоджена співпраця з громадськими організаціями району?
– Відзначу, що співпраця у нас добре налагоджена з усіма громадськими орга-нізаціями району. Втім, з’явилися й прикрі тенденції. Населення стомилося від війни і не так активно, як раніше, переймається проблемами військових. Такої гуманітарної допомоги, яку попервах збирали всім районом та відправляли на передову, зараз немає. Хоча волонтери, на чолі з О.Ю. Зубаревим, продовжують збирати необхідні для військових продукти, речі й робити регулярні виїзди на Донбас.
– День захисника України – свято порівняно молоде. Які настрої і сподівання з ним пов’язані?
– Виключно позитивні. Свято хоч і нове, та суспільством сприймається з усією повагою та вірою в наші Збройні сили. Адже на сьогоднішній день саме завдяки мужності військових, їхній готовності до самопожертви охороняються кордони та стримується російська агресія на сході країни. Приємно бачити, як у місті, населених пунктах району готуються до відзначення Дня захисника України, яке співпадає з Днем україн-ського козацтва, Покровом Пресвятої Богородиці. І це символічно.
Користуючись нагодою, хочу привітати всіх захисників України, колег, усіх військових з цим загальнодержавним святом. Побажати міцного здоров’я, завершення війни перемогою української армії, добробуту в родинах, гармонії, невичерпного оптимізму та натхнення. З нами – правда і Україна-ненька.
– Дякую за бесіду.
Наталія БРОВАРСЬКА.